Üdvözöllek a Vinyasa Flow Jóga oldalamon!

"A tested drága kincs. Ez a járműved a felébredéshez. Bánj vele gondosan."  (Buddha)
MENÜ

 

     A csakra megnevezés szanszkrit szóból ered, jelentése "kerék", "kör", "mozgás". A csakrák az ember energiamezőjében (étertestében) található örvénylő és egymással is komunikáló energiaközpontok. A csakrákat a szusumná nevű, legfontosabb energia csatorna köti össze.

Az indiai filozófia szerint a csakrákon keresztül hullámzik az ember testében az életető energia vagyis a prana. Csakrák seítségével vesszük fel az energiát mely pozitív, vagy negatív hatással lehet ránk. Óramutató járásával megegyező, örvénylő vízhez hasonló mozgásuk biztosítja, hogy az energia a belsejükbe kerüljön környezetünkből. Ha a forgási irány megváltozik és kifelé irányul, az energia a csakrákból kiáramlik. A forgási irányok váltakoznak, hogy az egyensúly a szervezetben megmaradjon.

A jóga elmélete szerint, ha az energiakeringéssel baj van, akkor alakul ki a betegség. Amikor túlterheltek ill. feszültek vagyunk vagyunk, negatív gondolataink vannak akkor a csakrákat érdemes feltölteni, harmonizálni, nehogy valamelyik alulműködése a másik túlmüködéshez vezessen. A negatív irányú hangulatváltozások mindenképpen energiavesztéshez vezetnek, míg a pozivív irányú hangulatváltozások a csakrát  energiafelvételre késztetik.

     A jógagyakorlatok a csakramunka egyik legfontosabb elemei, ezeken kívül a csakrához tartozó színek, kövek viselése, a megfelelő gondolatok felidézése, illatok párologtatása is sokat segíthet.

* * *

 7 fő csakránk van, ezek mellett 18 kisebb csakra segíti életünk mindennapjait a hozzá tartozó 700 a meridiánnal együtt.

 Gyökér-csakra: a gátnál helyezkedik el, színe a vörös és a fekete.  A Földdel való összhangért, az anyagi világgal, pénzzel való kiegyensúlyozott kapcsolatért felelős. Hozzá tartozó szervek: lábak, lábfej, az emésztőrendszer utolsó szakasza, vér, csontok, a gerinc alsó szakasza. Pszichológiai értelemben a legalapvetőbb ösztönökkel áll kapcsolatban: félelem, az önfenntartás ösztöne és az agresszivitás is ide tartozik. 

Szakrális-csakra (nemi csakra): a köldök alatt található, színe a narancs. A szexualitással, párkapcsolattal, anyasággal kapcsolatos.
A fajfenntartással kapcsolatos dominancia tartozik ide. Akinél ez a szint dominál, az hajlamos tárgyként tekinteni az emberekre a szexualitás terén ahelyett, hogy társként vagy barátként tekintene rájuk.

Napfonat-csakra (erő csakra): a köldök fölött elhelyezkedő, csakra színe a napsárga, az energia-háztartásért felelős. Ha ez jól működik, akkor egy egészséges vitalitással rendelkezünk, dinamikusak és magabiztosak vagyunk. Az uralkodás és a behódolás a meghatározó e területen. Ha nem megfelelően működik ez a csakra az emésztési problémához vezethet. Vagy behódolóak, meghunyászkodóak vagyunk.

Szív-csakra: mellkas közepén lévő csakra az emberek felé való szeretetteljes odafordulással kapcsolatos, színe a zöld és a rózsaszín. A szív sok kultúra nyelvén az érzések szimbóluma. Mikorra harmadik csakrából az energia eljut ideáig az szimbolikusan olyan, mint egy napfelkelte.

Torok-csakra: a kommunikáció csakrája a toroknál található, színe az égszínkék, a tiszta, egyenes beszédért felel.  A pajzsmirigy az étel és oxigén anyagcseréjét szabályozza, mely szintén itt található. Pszichológiai értelemben ez a terület felelős azért, hogy elfogadjuk azt, amit kapunk. A törődés érzését köti ide a keleti pszichológia.  

Homlok-csakra (harmadik szem, ajná csakra): a homlok közepén lévő energiaközpont az intuíció, a telepátia csakrája, színe az indigókék. Az intuíció nem más, mint a valódi lelkiismeret. Ez az ami a valódi forrásból, bölcsességből ered. Az intuíció székhelye a két szemünk közötti, homlokrészen található. 

Korona-csakra: a fejtetőn található, színe a lila, a magasabb világokkal való kapcsolatfelvétel tartozik hozzá. Amikor a tudat eléri a legmagasabb szintet, akkor az energia a keleti pszichológia szerint itt koncentrálódik.

 

Forrás:
http://www.hogyankell.hu
http://www.wellnesscafe.hu

 

 

Asztali nézet